Europa, Moim zdaniem

Mówią o Tobie

Nic nie powie tyle o Tobie, co książki, jakie czytasz. To prawda? 


Czas pakowania rzeczy przed przeprowadzką do Tajlandii dobiega końca. Prawie wszystkie sprawy dopięte już na ostatni guzik. Minimalistyczna liczba rzeczy, która wystarcza mi do mojego hedonistycznego (ot, paradoks!) trybu życia, zadziwia mnie. Jest jednak coś, czego nie chciałam się pozbywać. Coś, co chciałam sobie zatrzymać. Pewne książki.


Dopiero przy selekcji widzę, które książki są dla mnie tak bardzo ważne – choć w sumie od dawna, już czytając je, wiedziałam, że mają dużą wartość. Teraz, w erze elektronicznych czytników, gdzie książki nie zajmują już wszystkich domowych półek (mam do tego wielki sentyment, kocham książki na półkach), tych, które chcę mieć w papierowej wersji, tych pachnących papierem i farbą drukarską, zostało niewiele. Jedenaście.


Jedenaście książek, które w tej chwili, na tym życiowym etapie mają dla mnie największe znaczenie. Poznajcie je – nie w ramach recenzji, ale krótkiego, kilkuzdaniowego opisu.


1. Czarne mleko – Elif Safak
Mój absolutny nr 1! Wspominałam już kiedyś o tej książce TUTAJ. Ta jedna z najpopularniejszych tureckich autorek stworzyła osobistą, szczerą opowieść o bycią kobietą. Książkę, która wciągnęła mnie na dobre – tak, że gdy ją czytałam, zapomniałam o całym świecie. Rewelacja.


2. Pustynia – J.M.G. Le Clezio
Książka laureata Literackiej Nagrody Nobla 2008. Opowieść o pustyni. O tym, czym ona jest.
 
Dla wędrujących niegdyś w tragicznym pochodzie plemion berberyjskich broniących swej wolności błękitnych ludzi piasku i słońca – miejscem życia, walki i śmierci.
Dla dorastającej Lalli, spadkobierczyni ich tradycji – ucieczką i schronieniem przed złem, samotnością i wielkomiejskim chaosem. Ale pustynia jest także czymś więcej. 
Jest otwarciem się na to, co niewypowiedziane, na Tajemnicę.


3. Biegnąca z wilkami – Clarissa Pinkola Estes
Tej książki wielu z Wam nie muszę przedstawiać. Dla niektórych to biblia kobiecości, archetypów, kobiecych legend i opowieści. Książka o kobietach, ale nie tylko dla kobiet.


 
4. Zapachy miast – Dawid Rosenbaum
Książka, która mnie uwiodła. Zakochałam się od pierwszego wejrzenia, od pierwszego spojrzenia na okładkę. Poruszyła moje zmysły, przyciągnęła wzrok, ogarnęła zapachami i smakami świata. I choć od lat wącham i smakuję miejsca, do których podrózuję, to przeżywałam to wraz z Rosenbaumem jeszcze raz – wciąż i wciąż na nowo.


5. Powrót do swego wewnętrznego domu – John Bradshaw
Widywałam tę książkę wcześniej, ale tytuł wydawał mi się tam sztampowy, że omijałam wielkim łukiem. Aż w końcu i ona trafiła do moich rąk. Książka o wewnętrznym dziecku, o błędach i ich naprawianiu, o pracy nad sobą. Kończąc psychologię, ma się tę wiedzę w jednym paluszku, ale Bradshaw w swojej książce tworzy takie wybiórcze podsumowanie tematu.


6. Uratuj mnie – Rachel Reiland
Ta książka trafiła do mnie w trakcie studiów z psychologii klinicznej. Opowieść o złym życiu i dobrym terapeucie. Autorka z zaskakującą szczerością opowiada o swojej chorobie (borderline), terapii i terapeucie. Realny zapis psychoterapii.


7. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd – Kazimierz Nowak
O Kazimierzu Nowaku wiem od lat i jestem ciągle pełna podziwu. Niezwykle się czyta jego zapiski rowerowej podrózy po Afryce sprzed 80 lat! Jednak ta książką jest dla mnie szczególnie ważna z innego powodu.
Otóż w 2009 roku miałam przyjemność być nominowana do Kolosa za podróż saharyjską. Wtedy, po wygłoszeniu prezentacji na duzej sali, podeszła do mnie pewna kobieta i wręczyła mi książkę z osobistą dedykacją dla mnie w prezencie. Tą osobą była Teresa Szmajda, właścicielka wydawnictwa, które wydało książki Nowaka. Nie bez powodu więc książka jest dla mnie wyjątkowa.


8. Namiot Fatimy – Miral at-Tahawi
Jedna z trzech książek o Saharze, jakie uwielbiam. Opowieść o życiu beduińskich kobiet. Opowieść o Fatimie mieszkającej w namiocie na pustyni. Codzienne życie, zmaganie z problemami kulturowymi. Zderzenie marzeń, tradycji i mitów.


9. Skąd się biorą dorośli – M. Liszyk-Kozłowska, T. Kosiorek
Książka trafiła do mnie stosunkowo niedawno. Kolejna z serii tych, które mocno nawiązują do wiedzy psychologicznej, szczególnie tej związanej z nurtem psychoanalitycznym. Popularnonaukowa książka o tym, jak dzieciństwo wpływa na dorosłe życie.


10. Kobiety pustyni – Ana Tortajada
Druga z książek, które darzę największą miłością (za Czarnym mlekiem). Zdumiewający obraz życia kobiet z Sahary Zachodniej. Reportaż o życiu kobiet na terenie spornym, terenie zagarniętym im przez inne kraje. Opowieść o sile Kobiet Sahary.


11. Dziewczyny z Rijadu – Radża as-Sani
Warto sięgnąć po tę książkę, by zrozumieć realia życia wielu arabskich kobiet. Autorka publikowała tę powieść w mailach, rozsyłała je do ludzi – teksty, jakie pisała, nie mogłyby początkowo ujrzeć światła dziennego. A przecież tak naprawdę opowiadała o prawdziwym życiu swoim i swoich przyjaciółek. Burzyła tym samym twarde stereotypy, jakie narzucone są arabskim kobietom, szczególnie w krajach mocno rygorystycznych.
Książka, która powstała na podstawie maili, została wydana poza rodzinnym krajem autorki i wzbudziła wiele kontrowersji.


Jedenaście książek. To je właśnie sobie zostawiam. Pakuję do kartonu, zamykam, chowam, by do nich wracać. Tylko czy wtedy, kiedy znowu otworzę ten karton, będą znaczyły jeszcze tyle samo, będą miały dla mnie nadal tę samą moc?
Nie wiem. Ale to w tej chwili nie ma znaczenia.

To też może Cię zainteresować:

5 Comments

 1. Mary says:

  Wow! Niezmiernie podziwiam! I dziękuję za taką garść inspiracji!!! :—)

 2. Patinka says:

  Większości nie znałam, chętnie sięgnę po kilka, które mnie zaintrygowały. Dzięki:*

 3. Angelika says:

  Biegnąca z wilkami! Poznałam ją kilka lat temu będąc tu, na Twojej stronie. Bardzo dużo ta książka zmieniła w moim życiu. Pozdrawiam i życzę powodzenia! Angelika

 4. Anonymous says:

  Polecam ” Księgę życia kobiety” Jean Borysenko – będzie pasowała do wyżej wymienionego zestawu.

 5. Nie czytałam żadnej, kilka z nich chyba muszę dodać do swojej listy książek czekających w kolejne na przeczytanie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.