Walka muay thai w Bangkoku.
Azja, Tajlandia

Muay thai – tajski boks po raz pierwszy!

Muay thai obok piłki nożnej jest najbardziej popularnym rodzajem sportu w Tajlandii. Zasiadam więc w niedzielne popołudnie na trybunie i sama jestem świadkiem, jak to wszystko wygląda od środka.

Strój treningowy do muay thai składa się z krótkich spodenek oraz koszulki bez rękawków. W walkach zawodowych zawodnicy mają obnażony tułów. Każdy bokser nosi opaskę na czole i na ramieniu. Ta pierwsza, pobłogosławiona przez mnicha lub nauczyciela, ma przynieść walczącemu szczęście, ta druga zaś – ochronę.

Jedną stronę ringu zajmują muzykanci, grający na jawajskich klarnetach, bębnach i talerzach. Towarzyszą walce do samego końca. Tempo muzyki narasta, kiedy na ringu akcja przyspiesza. Mówi się, że ta specyficzna melodia jest jak śpiew syreny.

Cechami wyróżniającymi boks tajski na tle innych popularnych stylów jest szerokie użycie uderzeń łokciami i kolanami – w walkach zawodowych są one nieosłonięte. W dawnych czasach muay thai było sportem niebezpiecznym: zawodnicy w walkach amatorskich nie używali żadnych osłon, a zamiast rękawic owijali ręce sznurem wzmocnionym żwirem, a nawet kawałkami szkła.

Tymczasem na ringu zmieniają się zawodnicy, muzyka gra coraz głośniej, tłum wiwatuje. Walki dobiegają końca. Jest i zwycięzca!

Oglądanie muay thai wciąga!

To też może Cię zainteresować:

3 Comments

  1. Endrju says:

    Na żywo to pewnie mega duże przeżycie, nie to co w TV… Pozdrawiam!

  2. A jak się patrzy na te ich brzuchy, klatki i grę mięsni hahaha …..
    Ehh lubie te walki, nie mozna oczu od nich oderwać 🙂

  3. spoko napisane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.