Manifestacja w Bangkoku
Azja, Tajlandia

Bangkok: musnięcie historii, nieoczekiwane spotkanie.

W niedzielę gruchnęło. Zapowiadana od jakiegoś czasu manifestacja, spowodowana tym, że premier nie ustąpiła ze swojego stanowiska, sparaliżowała całe miasto. Ulice przy głównych punktach komunikacyjnych były nieprzejezdne, Tajowie szli w pochodach, stali i siedzieli na drogach, okupowali miasto. I protestowali. Przypadkiem i za sprawą pewnego nieoczekiwanego spotkania wskoczyłam w sam środek tej manifestacji.

A wszystko zaczęło się już w sobotni wieczór. Tu, gdzie mieszkam, przy Victory Monument, w jednym z głównych punktów miasta, sobotni wieczór upływał na blokowaniu ronda i zbieraniu się coraz większej liczby ludzi. Spędzili tam noc, a wczesnym rankiem zajęli cały Victory Monument i pobliskie ulice. Z głośników słychać było przemowy, tłum śpiewał, gwizdał – było tłocznie i głośno. A kogo ja tam spotkałam?

Komunikacja miejska tego dnia nie istniała. Poza BTS – Sky Train, linią nadziemną. Wracałam właśnie zatłoczonym pociągiem z okolic Parku Lumpini, gdy nagle, po zatrzymaniu się pociągu na kolejnej stacji, cały mój wagon zapełnił się piszczącymi ludźmi. Aparaty poszły w ruch, wszyscy zaczęli skandować. Patrzę więc i ja – a tu do wagonu wsiadł nie ktoś inny, a Suthep Thaugsuban. Tak, ten właśnie, który tę trwającą rewolucję w Tajlandii rozpętał! W asyście ochrony przemieszcza się właśnie jedynym możliwym tego dnia środkiem trasportu, BTS, tam gdzie ja, do Victory Monument, by wygłosić przemówienie. Tłum szaleje!

Niedziela minęła, w poniedziałek po manifestacji przy Victory Monument nie zostało śladu. Pod Democracy Monument natomiast dzieje się – nieprzerwalnie manifestacja trwa.

Ale ja nie o tym tylko chciałam dzisiaj – bo tu, w Tajlandii, też czuje się mocno święta. Spędźcie te święta tak, jak lubicie najbardziej!

To też może Cię zainteresować:

1 Comment

  1. Jolanka says:

    Wow, być tak blisko tego wszystkiego! Uściski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.