Co kupić na Malcie?
Europa, Malta

Co kupić na Malcie? Poradnik subiektywny.

Co kupić na Malcie? Sama zawsze zadaję sobie to pytanie przed wyjazdem. Mało tego – jest to też pytanie, na jakie najchętniej sobie odpowiadam w praktyce. Bo próbowanie tego, co charakterystyczne dla danego kraju to jedna z moich największych pasji. I tak, ten tekst równie dobrze mógłby mieć tytuł: Co zjeść na Malcie?, bo większość rzeczy, o jakich wspominam, to jedzenie! Takiego tytułu jednak nie dostanie, gdyż nie jest to podróż typowo kulinarna, a raczej nastawiona na poznawanie tego, co dla kraju typowe.

Jest to więc poradnik subiektywny, bo dostosowany do tego, jak żyję, co kupuję i co mnie cieszy najbardziej w podróży. Smaki, wrażenia, doświadczanie. Nie byłoby problemem dodać do tej listy tego, co jeszcze można kupić na Malcie, a co dla Malty dodatkowo charakterystyczne. W wielu miejscach istnieją zakłady rzemieślnicze, w których kupić można wyroby ze szkła (Mdina Glass), figurki, ubrania z wełny, maltańską srebrną biżuterię, dewocjonalia i koronki. Ja tym razem jednak tego nie kupuję. Skupiam się na tym, co kupię na Malcie i nie dowiozę już do Polski! Czyli w większości pamiątek – zjem! 🙂 Oto moja lista!

Co kupić na Malcie?

Punkt pierwszy. Oto mój numer jeden – carob tea! Tea lover ze mnie, wiadomo, więc takiej herbaty nie mogłabym odpuścić! Pita w małych, lokalnych kawiarniach czy zaparzana do śniadania w domu – zawsze smakuje ciekawie! Do nabycia są również wszystkie rodzaje carob tea z dodatkami – z wanilią, pomarańczą czy mandarynkami!

Co kupić na Malcie? Carob tea!

A do herbaty – honey ring! Qaghaq ta’ l-ghasel, ten żółto-brązowy obwarzanek wypełniony ziołami to mistrzostwo samo w sobie! Dodatkowo widoczna na zdjęciu pinolata – słodka kulka z kruszonych ciastek i suszonych bakalii, którą można kupić na Malcie tylko pomiędzy karnawałem a Wielkanocą.Co kupić na Malcie?

W ogóle w baker shop czy w pastizzeriach wszystko, co można kupić na Malcie, smakuje mi bardzo! Można kupić przeróżne pastizzi nadziewane na przykład pastą z groszku, szpinakiem czy serami. Jest też pizza sprzedawana na kawałki i multum słodkości! Nie ma wątpliwości, co kupić na Malcie w takich miejscach. Wszystko! 🙂 Na pierwszym zdjęciu pastizzi i pizza, na drugim m.in. honey ringd, a na trzecim – pinolata!

Co kupić na Malcie? Pieczywo!

Co kupić na Malcie? Lokalne ciastka!

Co kupić na Malcie? Słodkie wypieki!

Choć może lepiej dzień zacząć od takiego zestawu jak poniżej. Świeża oliwa prosto z Gozo – co za aromat! Maltański chleb! Temu tematowi można by poświęcić osobny tekst! Spieczona, chrupiąca skórka, a do tego ten zapach! Taki chleb miejscowi chętnie smarują oliwą i wcierają w niego pomidory. Gdy kończy się sezon na te warzywa, do łask wraca kunserva! Tu: pomidory z miętą i cebulą. Można kupić też np. z bazylią i czosnkiem. A pomidory suszone to zawsze strzał w dziesiątkę. Tuż obok lokalnych oliwek, kaparów czy dżemów z opuncji. Na zdjęciu dodatkowo: lokalna pasta z karczochów i pomarańczy – te czerwone pomarańcze są najlepsze!

Co kupić na Malcie?

Jest jeszcze Kinnie! Wielu mówi: uzależnia. Mi nie po drodze z tego typu napojami, ale Kinnie kupuję kilkukrotnie. Gorzka pomarańcza i zioła – bardzo charakterystyczny smak. Osobna historia to bigilla – pasta z fasoli z czosnkiem, pietruszką i przyprawami. Do tego płaskie ciasteczka z pastą z daktyli, wypiekane na miejscu i kupowane, gdy są jeszcze gorące. I kilogramy lokalnych pomarańczy.

Co kupić na Malcie?

Dla wegetarian – lokalne sery z Gozo. Próbował ich Łukasz i bardzo zachwalał te obtaczane w pieprzu. Dla wegan – bardzo duży wybór roślinnych serów, jogurtów i lodów. I masa egzotycznych owoców!

Co kupić na Malcie? Produkty wegańskie.

Na koniec jeszcze jedno słowo o miejscowym rzemiośle. Wędrując po zakamarkach miasta można trafić na zakłady rzeźbiarskie czy małe, często jednoosobowe manufaktury wytwarzające bransoletki. O, chociażby takie, jak na zdjęciu poniżej. Bardzo ciekawy proces. Są też miejscowe koronki, obrusy i firanki, więc jeśli nie wiesz, co kupić na Malcie komuś, kto gustuje w takich rzeczach, to sprawa rozwiązana.

Co kupić na Malcie? Bransoletki.

Co kupić na Malcie? Koronki!

Odpowiedź na pytanie, co kupić na Malcie, brzmi tak: jedzenie! To przede wszystkim! Jeśli lubisz alkohol, masz do wyboru wina z Gozo i liczne nalewki z opuncji czy pomarańczy. Pieczywo. Owoce. Oliwę! Pomidory i przetwory z nich robione. Słodkie wypieki. I carob tea – dla mnie to wciąż numer jeden! Smacznego! 🙂

To też może Cię zainteresować:

4 Comments

 1. Bardzu lubię wpisy z cyklu „co przywieźć z…”. Przyjemnie sie je czyta. Dla mnie również numerem jeden byłby punkt pierwszy 🙂

  1. Lalla says:

   Ja też uwielbiam czytać takie teksty! A herbatę polecam! 🙂

 2. Słynne maltańskie likiery i nalewki- to jest numer jeden 🙂

  1. Lalla says:

   Jako mama karmiąca piersią nie potwierdzę, nie zaprzeczę, ale wierzę na słowo! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.