Mdina
Europa, Malta

Mdina na Malcie. Czy Ciche Miasta nadal istnieją?

Mdina. Jeśli już jest głośno o jakimś mieście na Malcie poza stolicą, to właśnie o tym. Najpiękniejsze średniowieczne miasto Europy. Ciche Miasto czy Miasto Ciszy. Miasto położone na wzgórzu z widokiem na dużą część wyspy. Tak właśnie mówi się o Mdinie. Jaka tak naprawdę jest ta dawna stolica Malty? Najcichsza? Najpiękniejsza?

Mdina na Malcie

Przed bramą prowadzącą do średniowiecznego miasta ruch się wzmaga. W prawdzie to nie to samo, co na ulicach Valetty, ale w porównaniu do Victorii – duża różnica. Kolejny raz myślę sobie, że jednak pobyt najpierw na Gozo, a dopiero później na Malcie zmienił moje postrzeganie bezpowrotnie. Bo oto jestem tu poza sezonem, gdzie turystów na Malcie teoretycznie niewielu w porównaniu z tym, co dzieje się w sezonie, a jednak coś mnie stale uwiera. Gozo to, na pierwszy rzut oka, pustynia turystyczna w porównaniu z Mdiną! Ale chodźmy dalej. Miastu trzeba dać szansę, bo jego walory wizualne i historyczne to, trzeba przyznać, wysoki poziom.

Mdina na Malcie

Zaraz za bramą, po lewej stronie, jest Mdina Glass. Te słynne wyroby szklane przyciągają tych, którzy szukają pamiątek z Malty. Po prawej od bramy muzeum, a wokół – mur otaczający miasto. Czas zgubić się w uliczkach Cichego Miasta, już czas!

Tylko zanim to nastąpi, odskakuję jak oparzona – zza rogu wyjeżdża dorożka z koniem i zaśmiewającymi się do rozpuku turystami. Zanim zdążę powrócić na środek wąskiej drogi miasteczka, w którym ruch kołowy jest zabroniony, a w wielu miejscach widnieje znak proszący o zachowanie ciszy, mija mnie wycieczka z rozgadanym przewodnikiem. Skręcam czym prędzej w jeszcze węższe uliczki.

Mdina na Malcie

I tu się na dobre zaczyna! Cisza, echo odbijające się od wąskich uliczek miasta – teraz to tu, przez moment jestem w  stanie poczuć. Cichego Miasta historię, wręcz legendę, opowiada wielu mieszkańców Malty. Mówią o kawalerach maltańskich, przeniesieniu stolicy z Mdiny do Valetty i mieszkańcach, którzy zaczęli opuszczać mury miasta. Co jakiś czas zza drewnianych okiennic czy zasłon z okna spogląda jakaś twarz – a to przyprószony siwizną staruszek, a to starsza kobieta zdecydowanym ruchem zamykająca okno. Z oddali niesie się echo stukotu końskich kopyt czy rozmów, ale tu, w najwęższych uliczkach, nadal można poczuć ducha miasta.

Mdina na Malcie

Dochodzimy do tarasu widokowego. Miasto leży na wzgórzu – w zasięgu Valetta, Gzira, Floriana, 3cities. Wszystko jak na dłoni. Wokół znowu gwarno, mieszają się języki świata. Nic dziwnego przecież. Każdy chce tu przyjechać i zobaczyć to osławione Ciche Miasto! Piękne miasto. Zamyślić się, rozmarzyć, przenieść kilka epok wstecz, pobyć w Mdinie – w Silent City – w ciszy. Każdy chce.

Mdina na Malcie

To też może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.