Victoria - Rabat na Gozo
Europa, Malta

Victoria – Rabat na Gozo. Malta wita!

Największe atrakcje Malty? Mogłabym wymieniać miejsca, które zrobiły na mnie największe wrażenie, ale na pierwszym miejscu byłoby to, do którego pojechałam prawie od razu po przylocie: Victoria – Rabat na Gozo! Po pierwszej nocy w miejscowości Gzira nie było wątpliwości, gdzie spędzę następną – czym prędzej z rozbudowanej Malty uciekłam w głuszę Gozo. I nie przesadzam, używając takich słów – teraz, poza sezonem, poza główną wyspą Malty turystów niewielu. Gdy więc dotarłam do Victorii – Rabatu, wsiąkłam na dobre!

Victoria - Rabat na Gozo

Co robić na Gozo tyle dni? A już w ogóle w stolicy tej wyspy – w miasteczku, skoro Gozo słynie raczej z przyrody, nie miast? Nie mogłam uwierzyć, że ktokolwiek może zadać takie pytania. Przecież Gozo samo w sobie jest niezwykłe, a Victoria – Rabat i tutejsze atrakcje to coś, co pochłania na długo. Szczerze mówiąc nie wierzyłam, że szybko stąd wyjadę. Wsiąkłam na dobre.

Victoria - Rabat na Gozo

Zauważasz pewnie, że stosuję podwójną nazwę tego miasta. Pierwsza jest nowsza, nadana pod koniec XiX wieku na cześć Victorii, królowej Wielkiej Brytanii i Irlandii panującej przez 63 lata. Do tego czasu, w okresie wpływów arabskich, stolica Gozo nosiła nazwę Rabat (co znaczy: przedmieścia).

Co zobaczyć w Victorii – Rabacie? Największe atrakcje!

Atrakcje, które mogą zainteresować, to ślady historii miasta i samej wyspy. Nad miastem góruje cytadela. Znajdująca się z powodów obronnych (m.in przed piratami atakującymi przed wiekami Maltę) na wzgórzu, z widokiem na centrum i przyległości, znana w średniowieczu jako Gran Castello, była zaczątkiem Rabatu – to tam przenieśli się mieszkańcy, dla których tu brakowało już miejsca. Tu, w murach cytadeli, znajduje się dawne więzienie, Katedra Wniebowzięcia NMP, kaplice (św. Barbary i św. Józefa), Muzea Archeologii, Historii Naturalnej czy Folkloru, a także budynek sądów.

Victoria - Rabat na Gozo

Victoria - Rabat na Gozo

U podnóża wzgórza znajduje się mój ulubiony Plac św. Jerzego i bazylika o tej samej nazwie. To tu toczy się życie wolne i sielskie. Barokowa fasada bazyliki i jedyne na wyspie drzwi wykonane z brązu sprawiają, że mimo wielu kościołów na Malcie ten nosi tytuł wyjątkowego. Tu, na placu, witam i kończę każdy dzień. Tu mijają mnie poznani wcześniej mieszkańcy i witają się z Idą, pamiętając doskonale jej imię. Aż któregoś razu, siedząc na schodach bazyliki słyszę od starszego pana: „Nie siadamy na nich w miesiącach, w których jest litera R! Bo zimno!”. Pozostaje więc z angielskiego kalendarza maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Trzeba wrócić! Bo posiedzieć tam warto! 🙂

Victoria - Rabat na Gozo

Victoria - Rabat na Gozo

Nieopodal kościoła znajdziesz Plac Niepodległości. Independence Square to miejsce gwarne i żywe, które wraz z Saints George’s Square zasypia najpóźniej.

Victoria - Rabat na Gozo

Patrzysz na powyższe zdjęcia i co czujesz? Wiesz, moje podróże od lat to głównie ludzie i emocje, inspiracje. W tym widzę sedno, tu czuję sens. I to odnajdywałam w Victorii – Rabacie, gdy zagłębiałam się w uliczki miasta. Bo największą atrakcją Gozo są dla mnie ludzie właśnie! Spotykam ich teraz, poza sezonem wielu – tych rdzennych mieszkańców, do teraz używających tylko jezyka maltańskiego niewypartego w ich przypadkach przez angielski. Poznaję, nawiązuję kontakt, zatrzymuję się, obserwuję. Bo poza pięknymi uliczkami starego miasta, rzeźbami i kapliczkami największym bogactwem Victorii – Rabatu są właśnie te spotkania. Na Gozo, na szlaku, choć gdzieś z boku, w prawdziwie intymnej atmosferze.

Victoria - Rabat na Gozo

Victoria - Rabat na Gozo

Victoria - Rabat na Gozo

Victoria - Rabat na Gozo

Victoria - Rabat na Gozo

I nie wiem nawet, jakim cudem udaje mi się z Gozo wyjechać. Bo przecież moje podróże to czyste emocje, a ja wsiąkam w niektóre światy i żyje lokalnym życiem. Tu też – wsiąkam na dobre.

To też może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.