Dowiedz się, gdzie zamówić motoreduktor planetarny.
Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy składający się z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak pracują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się tego w naszego wpisu.
Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas inżynierów
Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w wielu zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, stąd zawsze zauważalna jest pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą także inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na czasochłonne wyliczenia i testy pojedynczych układów części. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długotrwałego lub krótkotrwałego okresu pracy, jak również do niewielkich, średnich lub dużych obciążeń.
W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.
Typy i wykorzystanie motoreduktorów
Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych typów silników (AC, DC, BLDC i bocznikowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).
Brak zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł lub logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome czy wertykulatory. Duże zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości spowodowała, że ilość realnych kombinacji, jakie dzisiaj mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.
Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]