Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Dowiedz się więcej o silnikach prądu stałego na https://tinyurl.com/yje5kk6m.

Dużo maszyn, których używamy każdego dnia i bez których wiele czynności stałoby się trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Niewielkie lub olbrzymie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasze życie, a statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, z jakich podzespołów składają się ani jak pracują te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych na prąd stały

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomal dwustu lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, następujących usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania najlepszych inżynierów połowy XIX w., takich jak m.in. Thomas Davenport, Thomas Edison oraz Gaston Planté. Silniki prądu stałego złożone są ze komutatora, wirnika, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. Obecnie na co dzień używane są też silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie cenione za swoją niezawodność oraz bezgłośne działanie.

Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Powiedzieć, iż silniki elektryczne na prąd stały są używane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów i pociągów, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne podarujemy również naszym potomkom. Takie silniki użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują także hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki prądu stałego o małej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów albo z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy