Fundamenty to kluczowy element każdej nieruchomości. Już podczas projektowania budynku trzeba zatroszczyć się o to, żeby konstrukcja była wytrzymała. Znakomicie sprawdza się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się w takim razie przed czym chroni taka izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – w budynkach użytkowych i produkcyjnych
Warunki atmosferyczne bardzo oddziałują na strukturę nieruchomości. Szkodliwe skutki ma szczególnie oddziaływanie wód gruntowych, co może prowadzić do wychładzania domu. Zawilgocone fundamenty sprawiają, że rośnie poziom przepuszczalności cieplej budynku, a co za tym idzie – wzrastają koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najpopularniejszą metodą hydroizolacji, która zabezpiecza budynek przed negatywnym oddziaływaniem wód gruntowych oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Używa się ją zarówno przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i produkcyjnych. Podstawę budynku zabezpiecza się przy pomocy różnych metod izolacji. Ciężką izolację wykorzystuje się w skrajnych przypadkach, gdy woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na budynek. Z kolei o wiele częściej wykorzystywana jest izolacja przeciwwilgociowa, która pomoże zabezpieczyć podstawę budynku przed naturalną wilgocią.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zleć prace profesjonalistom
Istnieją różne techniki izolacji – od wewnątrz oraz na zewnątrz. Służą do tego rozmaite tworzywa budowlane, na przykład tzw. lepiki, zaprawy cementowe, zaprawy asfaltowe czy powłoki polimerowe. Należy nadmienić, że profesjonalna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga zrobienia osobnych planów dla trudno dostępnych części jak przykładowo: rogi, krawędzie czy brzegi ścian. Dlatego prace warto powierzyć fachowcom posiadającym duże doświadczenie w tej dziedzinie – tylko wówczas zyskamy gwarancję, że nasz budynek jest odpowiednio chroniony przed działaniem wód gruntowych.