Być może przeszłaś mastektomię lub masz zamiar się jej poddać, ponieważ zdiagnozowano u Ciebie nowotwór piersi lub znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Zastanawiasz się, jakie są metody rekonstrukcji piersi po zabiegu? Jeśli martwisz się, że mastektomia wpłynie na Twoją samoocenę, wybierz się do specjalisty. Doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku. Jak mastektomia wpływa na psychikę pacjentek? W trakcie mastektomii prostej, zwanej też całkowitą, chirurg usuwa całą pierś, w tym skórę, brodawkę sutkową i otoczkę. W zależności od sytuacji, lekarz może również usunąć niektóre węzły chłonne. Wiele kobiet…
Czytaj więcejDbanie o zdrowie
Sposoby na opuchliznę po urazie
Objawami po urazie najczęściej są: ból, opuchlizna, zasinienie, trudności w poruszaniu się. W zależności od rodzaju i ciężkości urazu, może pojawić się również osłabienie siły mięśniowej, sztywność i krwawienie. Jak sobie poradzić z objawami? W artykule przedstawiamy możliwości działania w przypadku wystąpienia obrzęku. Obrzęk towarzyszący urazowi Reakcja zapalna, pojawiająca się po urazie, jest pierwszym krokiem do wyleczenia. Na początkowym etapie obserwuje się: zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk i ból. Zaczerwienienie i ciepło są spowodowane zwiększonym przepływem krwi. Obrzęk jest wynikiem zwiększonego przepływu płynu i białych krwinek do uszkodzonego obszaru. Uwolnienie substancji chemicznych…
Czytaj więcejCo zrobić z cukinii i kabaczków? Propozycje przetworów na zimę
Lato to doskonały moment, aby zrobić przetwory z cukinii i kabaczków na zimę i cieszyć się smakiem tych warzyw przez cały rok. Przedstawimy kilka pomysłów na przetwory, w tym przepisy na kabaczki i cukinię marynowaną, konfiturę z kabaczków i cukinię w sosie pomidorowym. Kabaczki a cukinia Kabaczki i cukinie często są ze sobą mylone. Mimo że oba warzywa pochodzą z tego samego rodzaju roślin, mają swoje unikalne cechy i różnice. Jedną z głównych różnic między kabaczkami a cukinią jest kolor skórki. Cukinie mają zazwyczaj ciemnozieloną, czasem niemal czarną skórkę, podczas…
Czytaj więcejGrzyby psylocybinowe – grzyby halucynogenne? Fakty i mity
Grzyby halucynogenne czyli grzyby psylocybinowe rosnące w wielu rejonach świata, w tym w Polsce – zawierają psylocybinę. Grzyby te są postrzegane są niejednoznacznie. Część osób uważa je za wysoce niebezpieczny narkotyk, który prowadzi do rozwoju zaburzeń psychicznych oraz uzależnienia. Inni są zdania, że psylocybina to niegroźna substancja rekreacyjna – a do tego skuteczny lek. Coraz liczniejsze badania wskazują, że może mieć zastosowanie w psychiatrii. Jakie pozytywne skutki może przynieść zażywanie grzybów psylocybinowych, i ile prawdy jest w popularnych przekonaniach na ich temat? Wpływ grzybów psylocybinowych na neurogenezę i neuroplastyczność Mózg…
Czytaj więcejMięsień półścięgnisty i półbłoniasty – co wywołuje ich ból? O naciągnięciu, naderwaniu i innych urazach
Grupa kulszowo-goleniowa to określenie mięśni zlokalizowanych w tylnej stronie uda. Składają się na nią: mięsień dwugłowy uda, półścięgnisty i półbłoniasty. Urazy tej grupy są powszechne i można je dokładnie zdiagnozować. Co może być przyczyną bólu po tylnej stronie uda? Jakie urazy mogą być związane z mięśniem półścięgnistym i półbłoniastym? Wyjaśniamy w artykule. Anatomia grupy kulszowo-goleniowej Grupa kulszowo-goleniowa to określenie opisujące mięśnie, które znajdują się po tylnej stronie uda. Grupę tę tworzą trzy główne mięśnie: dwugłowy uda, półścięgnisty i półbłoniasty. Pełnią one różne funkcje i odgrywają określoną rolę oraz mają określony…
Czytaj więcejOperacja plastyczna brzucha – jak wygląda i kto może skorzystać z zabiegu?
Operacja plastyczna brzucha od lat jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach chirurgii plastycznej. Kto decyduje się na plastykę brzucha? Jak wygląda taki zabieg? Jakich efektów możemy się spodziewać oraz jak długo trwa rekonwalescencja po operacji? To pytania, na które odpowiadamy można w artykule. Operacja plastyczna brzucha – wskazania Efekt w postaci płaskiego, jędrnego brzucha, bez nadmiaru obwisłej skóry, a także rozstępów u niektórych osób nie jest możliwy do osiągnięcia tylko i wyłącznie dzięki zastosowaniu restrykcyjnej diety oraz ćwiczeń fizycznych. Plastyka brzucha jest nierzadko jedyną szansą przywrócenia atrakcyjnego wyglądu…
Czytaj więcejZdrowa żywność – o sokach z kiszonej kapusty i kiszonego buraka
Kiszonki wykorzystuje się w rodzimej kuchni od stuleci. W ostatnich latach jednakże raz za razem mówi się także o zaletach prozdrowotnych soków z kwaszonych warzyw, przede wszystkim z kapusty oraz buraków. To wręcz tzw. super żywność, która dzisiaj często pojawia się na półkach sklepowych w alejkach z przetworami. Sok z kapusty kiszonej – zawartość i właściwości W dzieciństwie sok z kiszonej kapusty pił prawdopodobnie większość z nas. Nasze babcie na własną rękę przyrządzały kiszoną kapustę wedle przekazywanych w rodzinie przepisów, a po spożyciu całej kapusty nierzadko dawały swoim wnukom szklaneczkę…
Czytaj więcejCechy i działanie aparatu ultradźwiękowego
Ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz są często stosowane przez fizjoterapeutów. Rzecz jasna, nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż właściwie aplikowane ultradźwięki bardzo korzystnie oddziałują na ludzkie zdrowie. Wykorzystuje się je do masażu mięśni, a wytwarzana za ich pomocą wysoka temperatura oddziałuje kojąco na zakończenia nerwowe. Z tego powodu masaż ultradźwiękami może być stosowany do łagodzenia bólu, zmniejszania napięcia mięśniowego i usprawnienia przepływu limfy. Wszystko to możliwe jest jednak wyłącznie przy użyciu odpowiedniego aparatu do ultradźwięków. Aparat ultradźwiękowego – charakterystyka Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają…
Czytaj więcejZ urządzenia do drenażu limfatycznego możesz korzystać w domu
Drenaż limfatyczny to forma masażu, której rolą jest poprawienie obiegu limfy w organizmie. Masaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta blisko wiek temu – to zestaw najrozmaitszych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów obrotowych oraz czerpiących, których częstotliwość i siłę fizjoterapeuta dopasowuje za każdym razem do punktu ucisku, jak i kondycji zdrowotnej pacjenta. Maszyna do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez udziału fizjoterapeuty W ostatnich latach w gabinetach fizjoterapeutów każdego dnia wykorzystywane są maszyny do drenażu limfatycznego symulujące masaż wykonywany manualnie. Taki sprzęt to specjalne rękawy podzielone na komory, które nakłada się na obrzękłe…
Czytaj więcejGinekolog i Ty
Czym interesuje się ginekolog? Ginekolog, jednym zdaniem mówiąc, zajmuje się diagnozą oraz usuwaniem zagrożeń dla żeńskich narządów płciowych. Jego zadaniem jest odpowiednio wczesne rozpoznanie, a także ułożenie prawidłowego planu postępowania na wypadek przypadku pojawienia się różnorodnych zagrożeń. Najczęściej występującymi zagadnieniami, z jakimi ma do czynienia ginekolog na co dzień, są m.in. zapobieganie ciąży, problemy z zapłodnieniem, zaburzenia miesiączkowania, nowotwory narządów rodnych i stany zapalne pochwy. Kiedy powinniśmy wybrać się do ginekologa? Wizyta u ginekologa jest powinnością każdej kobiety, która zauważa u siebie występowanie nietypowych objawów dotyczących narządów płciowych. Spotkać się…
Czytaj więcej