Likwidacja blizn rogówkowych – co warto o tym wiedzieć?

W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe informacje w temacie usuwania blizn na rogówce.

Oko to wrażliwy element ciała i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. Na skutek różnorodnych chorób lub urazów na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem usunąć, stosując metody laserowej korekcji wzroku.

Blizny rogówki – jakie generują skutki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa oka, która je chroni, a zarazem kontroluje sposób, w jaki światło dostaje się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezwykle sprężysta i choć zwykle niewielkie jej otarcia wygajają się same, nierzadko dochodzi do jej zbliznowacenia, również z powodu naszego niedbalstwa. Co powoduje powstawanie blizn na rogówce? Mogą być one najczęściej efektem urazów mechanicznych np. skaleczenia, oparzenia i zadrapania, przedostania się do oka ciała obcego albo rozmaitych chorób (przykładowo kiły). Jednak blizny na rogówce mogą wytworzyć się także w efekcie nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc zauważalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówki świadczy kilka innych symptomów, jak np. uczucie drapania gałki ocznej, puchnięcie powiek i nieustanne łzawienie, dlatego jeżeli ich doświadczasz radzimy jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. W czasie wnikliwego badania sprawdzi on głębokość, wielkość i pozycję blizn, a także doradzi w aspekcie metodzie ich leczenia.

Likwidacja blizn rogówkowych – jak przebiega metoda PTK?

Najczęściej stosowaną współcześnie metodą usuwania blizn na rogówce jest zabieg PTK, przeprowadzany w większości klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na usunięcie zarówno blizn z centralnego, jak i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby stosowania pełnej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres kilku tygodni należy stosować się skrupulatnie do zaleceń lekarskich, nie przemęczać oka i terminowo pojawiać się na kontroli w ustalonym czasie.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy