Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Niezbędne informacje na temat systemu SWIFT. Przekonaj się!

Pomimo, iż w zasadzie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji względem Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

System rozliczeń SWIFT – ułatwia realizację płatności międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na całym świecie działają także różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Czym wobec tego wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie kraje na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, działających w Polsce.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy