Euro to dość nowa waluta, gdyż w postaci banknotów oraz monet została wprowadzona do obiegu dopiero na początku XXI w.. Jest ona w tej chwili podstawowym środkiem płatniczym w większości krajów członkowskich UE. Polska póki co nie spełnia warunków, umożliwiających wejście do strefy euro, co nie znaczy, iż nasi rodacy nie korzystają z tej waluty na co dzień, czy to zaciągając w niej kredyt czy też dokonując zakupów w zagranicznych sklepach.
Waluta euro i zalety z jej korzystania
Wprowadzenie euro w krajach będących członkami Unii Europejskiej dostrzegalnie ułatwiło życie milionom obywateli Europy, tak w sferze osobistej, jak i biznesowej. Jednolita waluta to wszak mniejszy kłopot z policzeniem potencjalnego kosztu bądź zysku przy planowaniu m.in. transakcji w handlu międzynarodowym, co przedtem powodu nieprzewidywalnych wahań kursów między walutami nierzadko mogło okazać się błędną estymacją. Zamieszkanie w strefie euro wpływa także na swobodę przemieszczania się obywateli państw członkowskich, którzy praktycznie w ogóle nie muszą martwić się o zaopatrzenie się w optymalną ilość pieniędzy w obcej walucie podczas urlopu za granicą. Obecnie potrzebna im jedynie ich własna karta płatnicza, a korzystając z niej za granicą, nie myślą już o wysokości spreadów pobieranych przez bank przy płatności.
W kantorze internetowym szybko sprawdzisz cenę euro
Polska, pomimo przynależności do UE od maja 2004 r., na razie nie spełnia wszystkich warunków dopuszczających wprowadzenie euro jako narodowej waluty. Nie ma to jednakże wpływu na to, że jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej powszechnie już kupujemy i prowadzimy interesy w euro. Osoby często realizujące przelewy w tej walucie mogą w kilka sekund poznać aktualną cenę euro na stronie kantoru internetowego, a zarazem także błyskawicznie wymienić euro na złotówki bez konieczności opuszczania domu. Wymiana euro online ze względu na niższe spready jest tańsza i bardzo poręczna, ponieważ może zostać zlecona o każdej porze dnia (także w środku nocy!), a wymiana waluty dokonywane jest po kursach uaktualnianych co kilka chwil, a nie – jak to zazwyczaj jest przyjęte w bankach oraz kantorach tradycyjnych – w oparciu o średni kurs z dnia poprzedniego.