Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie właścicielom firm na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – jednolita struktura dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę danych zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednak dla stosownej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument jest całkowicie czytelny. Fakt, iż faktury mają ujednolicony format powoduje, że bez względu na to jakiego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd często spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w aplikacji księgowej informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskają
Wszyscy właściciele firm od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur udostępnionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy przede wszystkim szybciej otrzymają zwrot VAT, nie muszą przesyłać pliku JPK_FA i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że nie zgubią faktury (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Watro dodać, że obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]