Leasing dla przedsiębiorstwa

Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego duże zalety sprawiają, że leasing bywa świetnym sposobem pozwalającym na minimalizację wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Głównie z uwagi na to, iż w Polsce ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny rzutuje także to, iż pozwala on na uzyskanie niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na czym konkretnie więc polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać stawiając na taką metodę finansowania?

ABC leasingu

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W krajach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to pojęcia odmienne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę określonego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle bywają pojazdy, które budują flotę firmy, urządzenia potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa lub wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj zbywa je w niskiej cenie.

Leasing – jak uniknąć błędów?

W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest mnóstwo ofert leasingu. Ich różnorodność sprawia, że ciężko wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego będą odpowiednie kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, decydując się na leasing, dobrze postąpimy korzystając z doradztwa fachowca. Przed wyborem oferty dobrze zatem odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najkorzystniejszym wyjściem.

Powiązane wpisy