Metale inwestycyjne – o sztabkach złota

Wszystko o złoto sztabki.

Gromadzenie środków pieniężnych na koncie bankowym lub zakładanie lokat nie jest już tak rentowne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie proponowane przez instytucje bankowe, ale też i powszechniejsza świadomość, że nie inwestowane środki nie zarabiają spowodowały, że Polacy szukają metod, które umożliwią ich oszczędnościom przynosić z czasem poboczny zysk. Obok kupowania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych oraz akcji, coraz większe grono sympatyków zyskują metale inwestycyjne, a zwłaszcza – złote sztabki.

Czy złoto w sztabkach jest pewną inwestycją?

Na początku warto stanowczo zaakcentować, iż inwestycja pieniędzy w złote sztabki to inwestycja na wiele lat. Złoto zazwyczaj nie poddaje się słabszym i silniejszym zawirowaniom odczuwalnym w gospodarce, a nawet niestabilność polityczna i ekonomiczna często podbija jego cenę. Oczywiście, można odnotować wahania w jego wartości, jednak analizując jej historyczny wykres natychmiast daje się spostrzec, że z biegiem idzie ona w górę. Co jest tego powodem? Od wieków ilość tego metalu w aktywnym obiegu praktycznie się nie zmienia. Kiedyś był on uniwersalnym środkiem płatniczym, w tej chwili jest szeroko wykorzystywany w przemyśle chemicznym, medycynie czy elektronice, a także – nadal na dużą skalę – w jubilerstwie i sztuce. Pomimo, że wydobycie złota jest bezustanne i teoretycznie powinno go przybywać, recykling tego metalu użytego np. do produkcji urządzeń elektronicznych (jak kable USB albo telefony komórkowe) jest nieraz nierentowny, toteż popyt na złoto utrzymuje się wysokim poziomie i oczekuje się, iż w najbliższych dziesięcioleciach ta tendencja nie powinien ulec zmianie.

Złoto w sztabkach – czy każdego stać na jego kupno?

Słysząc o inwestycji środków w złote sztaby większa część osób momentalnie oceni, że to nie dla nich, z powodu ogromny koszt. Jednakże złote sztabki są produkowane w różnych rozmiarach, zatem zasadniczo każdy może pozwolić sobie na lokatę pewnego wycinka oszczędności w ten kruszec. Złoto można kupić już w sztabkach o wadze 5 g, 2 g, a nawet 1 g. Takie drobne sztabki są również znakomite jako podarunek. Zamożniejsi inwestorzy, mający pokaźniejszy kapitał często decydują się na cięższe sztaby złota o wadze 50 g, 500 g, a nawet 1000 g. Należy jednak mieć świadomość dwóch faktów. Po pierwsze, wybierając większą sztabkę nabywamy złoto dużo taniej. Po drugie, nie można rozłupać kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży.. Dlatego powinno się kupować złoto w sztabkach o przeróżnej wadze lub zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są fabrycznie podzielone na mniejsze sztabki o wadze 1 g.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy