Personal branding – Skutecznie buduj swoją markę osobistą

Personal branding, czyli proces budowania silnej marki własnej, to dziś jeden z najważniejszych elementów rozwijania własnego biznesu bądź też kreowania swojej kariery zawodowej. Osobista marka nabiera coraz większego znaczenia, a zaniedbanie prac nad nią może być niebezpiecznym krokiem w stronę zmarnowania swojego potencjału bądź też niewykorzystania go w pełni. Specjalistyczne firmy oferujące kreowanie wizerunku osobistego przekonują, że marka osobista przekłada się na wszystkie aspekty życia współczesnego człowieka. Mieć markę osobistą powinien każdy z nas. Niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego się znajdujesz (może dopiero zaczynasz pracę bądź też jesteś w jednej branży od wielu lat), musisz dobrze wiedzieć, jaki wizerunek chcesz budować (warto wziąć pod uwagę zarówno kwestie wizualne jak i komunikację marki osobistej). Model marki osobistej musi być dobrze przemyślany, w przeciwnym wypadku nie będziemy autentyczni dla swojej grupy docelowej. Proces budowania marki własnej to dokładnie zaplanowane zarządzanie swoją karierą i życiem zawodowym w przyszłości. Kto chce budować swój wizerunek profesjonalisty powinien wiedzieć, co wartościowego ma do przekazania odbiorcom swoich usług bądź też produktów. Umiejętne korzystanie z dostępnych narzędzi pozwala stworzyć autentyczną markę osobistą przy stosunkowo niewielkim nakładzie kosztów.

Paulina Romaniszyn profesjonalna fotografia korporacyjna Dyrektor Generalny Stada Polska fotograf Krzysztof Zaleski Paulina Romaniszyn Dyrektor Generalny STADA Polska

fotografia biznesowa portret biznesowy Marcin Mizgalski strateg doradca zarządu. fotograf Krzysztof Zaleski Marcin Mizgalski Strateg, Doradca zarządu, Propagator zielonej energii

Na czym tak naprawdę polega proces tworzenia swojej marki?

Coraz częściej widzimy, że sukces danej firmy nie zawsze zdeterminowany jest przez modne logo, bogato wyposażone biuro (choć profesjonalne meble biurowe z pewnością poprawią jakość naszej pracy), aktywność w mediach społecznościowych bądź też większy niż u konkurencji zespół wykwalifikowanych pracowników. O wysokiej pozycji na rynku decyduje obecnie przede wszystkim to czy jej właściciel zadbał o swój osobisty wizerunek (kreowanie swojej osobistej marki zalecane jest także szeregowym pracownikom – należy zdawać sobie sprawę, że jest to niezawodny sposób na zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy). Pamiętaj, że budowanie skutecznej marki osobistej to zdecydowanie najważniejszy aspekt Twojej kariery. Z powyższych względów warto rozważyć odbycie szkolenia z zakresu personal brandingu bądź też zatrudnić specjalistę, który pomoże nam stworzyć strategię budowania marki własnej.

Pod pojęciem dobry branding marki kryje się szereg działań mających na celu budowanie takiego wizerunku swojej osoby, aby inni postrzegali nas w konkretny, pożądany przez nas sposób (budowana konsekwentnie marka osobista pozwala kreować bądź też zmieniać postrzeganie naszej osoby w oczach innych ludzi – jest to potężne narzędzie, który każdy powinien znać). Trudno przecenić wpływ jaki ma silna marka na nasz zawodowy sukces, a także na życie prywatne. Skuteczne działania z zakresu marki osobistej mogą dosłownie odmienić nasze życie.

Za określeniem marka osobista kryje się pewna forma autopromocji, która skupia się na budowaniu odpowiedniej reputacji. Poważne podejście do tematu budowania marki własnej daje przewagę w działaniach marketingowych i sprzedażowych. Posiadanie marki własnej zbudowanej w oparciu o rzetelną wiedzę daje nam realną przewagę nad konkurencją.

Proces budowania marki własnej ma charakter ciągły. Żeby zbudować autentyczną markę potrzeba cierpliwości, gdyż nie jest to zadanie na tydzień bądź też miesiąc. Stworzenie silnej marki to wyzwanie na lata. Nawet gdy świadomie nie podejmujemy żadnych czynności, proces kreowania zawodowego bądź też firmowego wizerunku dzieje się cały czas (zaletą silnej marki własnej jest między innymi jej trwałość). Warto więc zadbać o to, aby był to czas jak najbardziej dla nas owocny. Jeżeli posiadamy własną firmę, pomoże nam w tym strona internetowa. Internet sprawia, że stworzenie silnej marki osobistej wymaga mniejszego wysiłku niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu (oczywiście pod warunkiem, że kreowanie marki będzie opierało się na aktualnej wiedzy, a nie tylko intuicji).

Dlaczego warto inwestować w branding marki osobistej?

Budowanie osobistej marki przynosi przede wszystkim wymierne korzyści biznesowe. Zadbanie o swój wizerunek osobisty jest doskonałym sposobem na zwiększenie konkurencyjności i bardziej skuteczne realizowanie celów. Sprawia, że stajesz się bardziej widoczny nie tylko wśród potencjalnych klientów bądź też partnerów biznesowych. Personal branding ma wpływ na to, że sprawniej komunikujesz się z odbiorcą, ponieważ widzi on Twoją ludzką stronę i autentyczną wartość, która za nią stoi. Dobrą praktyką, która pomaga budować swój biznesowy image może być przykład skracanie dystansu między firmą a klientem. Wielu ludzi ceni sobie bezpośredni kontakt, który zresztą jest jednym z elementów budowania wizerunku osoby godnej zaufania. Nawet, gdy wykracza to poza naszą strefę komfortu dla osobistej marki warto jest pokonać swoje ograniczenia.

Systematyczne podejście do budowania własnej marki pozytywnie wpływa na wyobrażenie otoczenia o Tobie, dzięki czemu zapewnia Ci wolność – udana strategia personal branding daje Ci szansę zdobywać nowe oferty, możliwości bądź też atrakcyjne kontakty, na które nie miałbyś szans jako osoba nikomu nie znana. Zainwestuj w swój osobisty branding gdy masz już własny biznes bądź też w momencie, gdy znajdujesz się dopiero na początku swojej drogi zawodowej (jeżeli jeszcze masz wątpliwości czy potrzebujesz marki osobistej – zacznij czytać ten artykuł uważnie od początku). Personal branding ma wpływ na sukces wielu początkujących przedsiębiorców. Efekty budowania wizerunku marki może nie pojawiają się natychmiast, ale zdecydowanie są warte planowania i włożonego w nie wysiłku. Dla firmy marka osobista może okazać się jednym z kluczowych motorów rozwoju.

Branding marki to nieustanny proces – zadbaj o utrzymanie marki osobistej

Jak widzisz, praca nad budowaniem wizerunku może przynieść wymierne efekty, zarówno na polu

Jak widzisz, praca nad budowaniem wizerunku marki własnej może przynieść wymierne efekty, zarówno na polu zawodowym, jak i biznesowym (udany proces tworzenia marki osobistej może przyczyniać się także do sukcesu osobistego danej osoby). Pamiętaj jednak, że rozpoznawalność i wiarygodny wizerunek osobistej marki polega na ciężkiej pracy – zaniedbanie tego aspektu sprawia, że nie masz wpływu na efekt Twoich działań. Dla silnej marki osobistej kluczowe niezwykle ważne jest zaangażowanie. Staranne wykonywanie swojej pracy to też personal branding. Pracuj więc nad marką osobistą świadomie, a efekty na pewno przyjdą.

Błędem części początkujących przedsiębiorców są zaniedbania w strategii osobistej marki. Niektórzy swój wizerunek chcą zbudować na skróty. Niestety jednorazowa inwestycja w budowanie personal brandingu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Może okazać się nawet stratą pieniędzy. Należy mieć świadomość, że personal branding polega na spójnej koegzystencji różnych elementów w dłuższej perspektywie czasu. Marka osobista powinna opierać się między innymi na profesjonalnym wizerunku (przy czym profesjonalny wizerunek w różnych branżach może oznaczać zupełnie co innego), określonej strategii komunikacji z klientem bądź też partnerem biznesowym (w zależności od branży może być to komunikacja bezpośrednia lub bardziej formalna), naszej edukacji, doświadczeniu zawodowym, realizowanych przez nas projektach, wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dla wizerunku własnej marki ważne są kontakty, które udało się nam pozyskać, działalność w mediach społecznościowych. Profesjonalną markę osobistą tworzymy również poprzez publikowanie artykułów, wpisów blogowych, tekstów w social mediach. Warto jeszcze raz podkreślić, że w kreowaniu marki osobistej chodzi o czas i spójność wizerunku. Jeżeli więc zdecydujemy się publikować artykuły branżowe w internecie, powinniśmy robić to konsekwentnie przez długi czas. Każdy kto ma swoją własną firmę i szczegółowo zgłębił temat marki osobistej wie jak ważny dla innych ludzi jest nasz wygląd. Nikt nie narzuca nam określonego wizerunku, jednak w momencie, gdy już wybierzemy swój biznesowy image, lepiej go nie zmieniać, gdyż na nikim nie wywrze to dobrego wrażenia (takie działania nie pomogą w utrzymaniu osobistej marki, gdyż zostaniemy uznani za osoby niekonsekwentne).

Zdjęcia w działaniach personal branding – marka osobista wykreowana w oparciu o profesjonalne fotografie

Choć potencjalnych kandydatów na pracowników nie powinno się oceniać po zdjęciu, i tak zostawia ono na rekruterach jakieś wrażenie (często większe niż specjaliści ci deklarują). Czy chcemy tego czy nie – są one ważnym elementem wizerunku osobistego danej osoby. Marka osobista postrzegana jest między innymi w oparciu o to jak się prezentujemy. Profesjonalne fotografie mają więc ogromne znaczenie w dla budowania wizerunku specjalisty w swojej branży. Bez nich trudno byłoby zbudować personal branding. Do budowania marki osobistej należy wykorzystać jedynie zdjęcie wykonane przez doświadczonych fotografów biznesowych. Pamiętajmy, że dla marki osobistej ma ogromne znaczenie jakość zdjęć – te wykonane przez amatorów mogą poważnie nam zaszkodzić.

Każdy kto ma swoją własną działalność bądź też stara się rozwijać zawodową karierę powinien wiedzieć, że zdjęcia to ważna forma osobistej marki (przedsiębiorcy odnoszący sukcesy traktują je jako jedną z ważniejszych części tożsamości swojej marki). Specjaliści od personal brandingu swoją pracę zaczynają często od wybrania dobrych zdjęć biznesowych klienta, z którym współpracują. Bez fotografii temat marki osobistej nie istnieje. Gdy jesteśmy kandydatami do pracy bądź też prowadzimy firmę i szukamy partnerów biznesowych zainwestujmy w profesjonalną sesję zdjęciową dla swojej marki. Jeśli interesuje Cię kreowanie wizerunku osobistego, pokaż zdjęcia, na których jesteś prawdziwy, a jednocześnie takie, które przedstawiają Twoje mocne strony. Zadbaj też o profesjonalną aranżację i scenografię.

Dobrym pomysłem jest sesja wizerunkowa – zdjęcia zrobione przez zawodowego fotografa będziesz mógł wykorzystać potem w materiałach brandingowych. Jeśli chcesz pokazać się w roli eksperta w danej dziedzinie, możesz też rozważyć tzw. fotografa towarzyszącego, który dokumentuje nie tylko Ciebie, ale i Twoją pracę. Nie zapominaj też co jakiś czas zdjęć aktualizować (tylko aktualne zdjęcia pomagają w utrzymaniu osobistej marki), aby na każdym etapie Twojej kariery oddawały powagę zajmowanego stanowiska i wyglądały wiarygodnie. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach wizerunkowych.

Grzegorz Turniak fotografia biznesowa oredownik networkingu fotograf Krzysztof Zaleski Grzegorz Turniak Orędownik networkingu

Beatrice Bouchet Prezes zarządu B&B Hotels Polska, fotograf Krzysztof Zaleski Beatrice Bouchet Prezes zarządu B&B Hotels Polska

Kreowanie wizerunku osobistego – temat aktualny jak nigdy dotąd

Temat osobistej marki istnieje współcześnie w świadomości przedsiębiorców i pracowników, którzy jeszcze kilka lat wcześniej zupełnie nie przywiązywali wagi do wizerunku. Obecnie sytuacja na rynku jest skomplikowana jak nigdy dotąd. Rozwój nowych technologii sprawił, że możemy nawiązywać kontakty biznesowe z osobami znajdującymi się na drugim końcu świata (i to bez konieczności wychodzenia z domu). Jednocześnie nasza konkurencja jest tak duża jak nigdy wcześniej. Możemy ją pokonać tylko poprzez kompleksowe zadbanie o swój wizerunek. W swych działaniach personal brandingowych powinniśmy postawić między innymi na profesjonalne zdjęcia biznesowe, dzięki którym przyciągniemy uwagę potencjalnych odbiorców naszych usług.

Źródło tekstu: https://krzysztofzaleski.com/personal-branding-i-jego-wplyw-na-rozwoj-twojego-biznesu/

Powiązane wpisy