Anioły i szopki – polskie rękodzieło nie tylko dla turystów

Dzieła sporządzane przez polskich artystów regionalnych, szalenie wyraziste, ale również całkiemproste w swojej strukturze, od zawsze oczarowują odbiorców. Nawet współcześnie prawie każdy Polak ma w swoim domu jakąś drewnianą rzeźbę, którą można uznać za przykład sztuki ludowej.

Anioły drewniane – rękodzieło, które lubią nie tylko turyści

Rzeźba drewniana od setek lat była ważną częścią rodzimej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były przede wszystkim z kultem religijnym – we wsiach i małych miastach budowano setki kapliczek, które regionalni artyści zapełniali „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, prostego w obróbce gatunku drzewa. I chociaż dziś sporadycznie stawia się takie kapliczki, to drewniane anioły w takiej estetyce są używane jako element dekoracji naszych mieszkań. Czemu właśnie anioły? Gdyż to symbol dobra, bezpieczeństwa oraz troskliwości. Taka statuetka każdemu kojarzy się z opiekunem domowego ogniska. Anioły z drewna wykonane w duchu sztuki naiwnej charakteryzują się jaskrawymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu są niepowtarzalne. Nie może zatem dziwić, iż stanowią one także jednym z najpopularniejszych souvenirów przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – budowane na podobieństwo najważniejszych krakowskich budowli

Drugim przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są ściśle związane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Wykonywane są z lekkich surowców, zwykle z kartonu oraz kolorowej folii aluminiowej, a swoją budową naśladują charakterystyczne krakowskie kościoły. Od dziesięcioleci przed Bożym Narodzeniem odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści zajmujący się ich budową od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w przeróżnych wymiarach. Te przygotowywane na konkurs osiągają nawet kilka metrów wysokości, jednakże jednakowo uznane są także drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Bożego Narodzenia stawiają pod świątecznym drzewkiem.

Zdjęcie dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl

Powiązane wpisy