Czym różnią się między sobą piłki do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej?

Znajdź piłki Hummel.

Nie ma wielu dyscyplin sportowych, które można praktykować bez wymogu wykorzystania różnych akcesoriów. Nawet w wielu dyscyplinach indywidualnych, m.in. tych z obszaru lekkoatletyki czy gimnastyki, należy wyposażyć się w oszczep lub dysk. Aczkolwiek najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie sprzętem sportowym, przewijającym się w najróżniejszych sportach zespołowych (i nie tylko), są piłki. W niniejszym tekście prezentujemy cechy trzech piłek sportowych wykorzystywanych w grach popularnych wśród naszych rodaków.

Czym charakteryzują się piłki do popularnych gier drużynowych?

1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie sprzęt, który wypatrzyć można w pokoju każdego chłopca, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczyny, gdyż o sukcesie zawodowym w piłce nożnej coraz częściej marzą także panie. Piłka do “nogi” waży zazwyczaj od 410 do 450 gramów, a jej obwód powinien oscylować w granicy 68-70 cm. Kiedyś takie piłki sporządzano z naturalnej, obecnie stosowana do tego jest głównie eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu zwano “biedronką” z uwagi na charakterystyczne czarne łatki, które musiały być czytelne w dwukolorowych telewizorach. Dzisiaj piłki do „nogi” sprzedawane są w nieskończonych wzorach oraz kolorach, a wszystkie popularne wydarzenie futbolowe ma swój unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza niż ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma 65-67 cm. Jest od niej aczkolwiek wyraźnie lżejsza – jej ciężar to zaledwie 260-280 g. Wewnątrz mieści się lateksowy pęcherz, a pomiędzy nim a skórzaną osłoną (także w większości wypadków wykonaną ze skóry syntetycznej) znajduje się powłoka z bawełny albo nylonu. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji do siatkówki plażowej i halowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z zaprezentowanych tu piłek, ale co ważne jej wagą i rozmiary są dostosowywane w zależności od tego, dla kogo piłka ma być przeznaczona. Inne rozmiary mają wobec tego piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a piłki o najmniejszym obwodzie dedykowane są dla dzieci. Z tej przyczyny obwód piłek dla piłkarzy ręcznych to między 46 do 60 cm, a ich waga – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek musi być wyjątkowo wytrzymała, toteż przeważnie sporządzana jest z lateksu. Powłoka zewnętrzna z kolei powinna zapewniać dobrą przyczepność do dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, czy też uprawiamy sport jedynie hobbystycznie, warto inwestować w akcesoria najwyższej klasy. Zapewni to nie tylko większy komfort w trakcie samej rozgrywki – lepsza piłka na pewno posłuży też zdecydowanie dłużej.

Dane firmy:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy