Kaski na motor – czym się od siebie różnią i jakie kupić?

kask na motor

Każdy entuzjasta motorów ma świadomość, iż podstawą posiadania choć krzty ochrony podczas jazdy jest posiadanie kasku. Nieważne, czy korzystamy z motoru od czasu do czasu, czy jest on naszym codziennym środkiem transportu – na każdy przejazd musimy założyć kask motocyklowy, bo taki obowiązek nakłada na nas kodeks drogowy. Zlekceważenie go kończy się punktami karnymi oraz mandatem, jednakże może mieć także znacznie poważniejsze konsekwencje – w razie wypadku prowadzący (albo jego pasażer) nie mający kasku narażeni są na ciężkie urazy, a nieraz i śmierć.

Crossowe i szczękowe – typy kasków motocyklowych

Kaski na motor odróżniają się od siebie wyglądem i przeznaczeniem. Istnieją cztery główne rodzaje kasków:
Kaski otwarte nie mają wcale części osłaniającej szczękę – skorupa chroni jedynie górną część głowy. Nie mają dużej masy, ale nie zapewniają dużego poziomu bezpieczeństwa, dlatego rekomendowane są dla kierowców przemieszczających się na motorach rozwijających niższe prędkości (np. cruisery) oraz na skuterach.
Kaski crossowe, czyli kaski enduro lub off-road, to kaski dające maksymalny poziom ochrony, które stosowane są do jazdy w terenie. Cechują się brakiem szybki, bardzo aerodynamicznym kształtem i lekkością. Aby z niego korzystać trzeba kupić też w gogle.
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i przez to bodajże najczęściej wybierane przez kierowców, bo można je wykorzystać do jazdy na motocyklu sportowym, szosowym, jak również na skuterze. Ich reprezentatywnym atrybutem jest zwarta konstrukcja, co sprawia, iż są one uznawane za bardzo bezpieczne, jakkolwiek nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich nazwa wywodzi się od tego, że posiadają mobilny (podnoszony i opuszczany) moduł części szczękowej. To powoduje, iż są niesłychanie wygodne – da się w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy zjeść bez konieczności zdejmowania kasku.

O co dopytać przed kupnem kask motocyklowego?

Szukając kasku na motocykl pamiętajmy, iż po polskich drogach można jeździć tylko z kaskami mającymi homologację, zatem dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Poza tym zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask jest wyprodukowany z materiałów dobrej jakości, czy szybka jest przejrzysta i wytrzymała na zarysowania oraz czy wentylacja kasku jest wydajna.

Dane firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy