Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Jeśli chcesz nabyć łańcuchy zimowe, skieruj się tutaj.

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach osobowych, terenowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy