Przed jakimi czynnikami chronią buty ochronne?

Kalosze piankowe znajdziesz na https://globalhygiene.pl/obuwie-robocze/.

Może się wydawać, iż w czasie pracy w zakładzie produkującej żywność, na budowie lub na linii produkcyjnej, kluczowa będzie ochrona rąk – wszak to one są najbardziej narażone na skaleczenia, dlatego że są głównym instrumentem pracy. Lecz równie ochrona stóp, dlatego w wielu sektorach przemysłu obowiązkowe jest zaopatrzenie pracowników stosownego obuwia ochronnego.

Przed którymi czynnikami osłania zatrudnionych obuwie ochronne?

Specyfika niektórych zawodów powoduje, iż jednostki, które się się ich podjęły, nierzadko wystawione są na ciężkie uszkodzenia stóp i nóg. Groźne sytuacje mają miejsce nawet w miejscach, w których otoczenie pełnienia zadań służbowych wydaje się raczej bezpieczne, zatem nie należy lekceważyć obowiązku pełnego zabezpieczenia ciała zatrudnionych. W zależności od swoich indywidualnych właściwości buty ochronne mogą zabezpieczać przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, termicznymi bądź atmosferycznymi. U producentów oferowane są także buty ochronne chroniące przed ewentualnym porażeniem prądem elektrycznym, antystatyczne oraz elektrostatyczne. Tak samo buty robocze, jak i ochronne, aby otrzymać swoją nazwę, muszą spełniać liczne normy i otrzymać certyfikację. Wyznaczając wariant obuwia ochronnego, które będzie nieodzowne do bezpiecznej pracy na danym stanowisku, zatrudniający musi uprzednio zidentyfikować nie tylko te aktualnie występujące, lecz również wszelkie prawdopodobne ryzyka z nim związane, a następnie zamówić buty, które zmniejszą prawdopodobieństwo ciężkiego urazu stopy w każdej z tych sytuacji.

Co oznaczają symbole przypisane do poszczególnych typów obuwia ochronnego?

Buty ochronne dzielimy na 3 podstawowe kategorie:
1. obuwie ochronne (znakowane symbolem “P”, zgodne z normą PN-EN ISO 20346, czyli buty z podnoskiem chroniące palce kończyny przed uderzeniem z siłą do 100 J);
2. obuwie bezpieczne (symbol “S”, spełniające normę PN-EN ISO 20345, czyli buty z podnoskiem, które dobrze chronią palce stopy nawet w razie ciosu z siłą 200 J);
3. obuwie zawodowe (oznaczone symbolem “O”, spełniające normę PN-EN ISO 20347, czyli buty bez podnoska zabezpieczające kończynę dolną w umiarkowanym stopniu).

Jakie jeszcze symbole dostrzeżemy na butach ochronnych oraz o czym one świadczą? Na przykład:
– litery CR – to wytrzymałość na przecięcia;
– litery SRC – to ochrona przed poślizgiem na nawierzchni ceramicznej i ze stali;
– litera P – to odporność na przekłucie;
– litery HRO – informuje o wytrzymałości podeszwy na styczność z gorącym podłożem
a to raptem parę z nich.

W asortymencie Global Food Hygiene, który jest krajowym producentem obuwia ochronnego, dostępne jest obuwie zawodowe oraz bezpieczne zarówno chroniące wyłącznie stopę (np. wygodne klapki z pianki, umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza, albo wysokie i niskie trzewiki do wyboru z i bez podnoska kompozytowego), jak i kalosze z PCV, piankowe oraz gumowe, chroniące kończynę dolną do poziomu kolana.

Dane firmy:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy