Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach

Potrzebujesz kiszonkek z warzyw? Sprawdź artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak głęboko związane z polską kuchnią, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański specjał, sporadycznie przyrządzany w innych rejonach świata. Lecz kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko na starym kontynencie, ale także w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kwaszone przetwory z warzyw znane są ze swoich własności prozdrowotnych

Zgodnie z wiedzą historyków metoda zabezpieczenia pokarmów przez ich zanurzenie w roztworze octu, w solance lub w soli, znana jest ludzkości od przeszło 4 tysiące lat. Proces ten przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość roztworu, w którym jest on zanurzony, blokuje rozwój bakterii powodujących gnicie. Kilka wieków temu była to najlepsza metoda, żeby zwiększyć czas przydatności do spożycia ryb, warzyw i mięsa niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie wynikł zwyczaj produkowania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o jesieni i zimie. Kiszone przetwory z warzyw od początku swojej obecności znane są z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Wyróżniają się one np. ogromną zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Co ciekawe, w naszym języku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z buraka cukrowego czy rzepaku.

Smak kiszonych przetworów warzywnych różni się w poszczególnych regionach świata

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni praktycznie w większości zakątków świata, nawet w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się większą popularnością. Natomiast pickle są tam bodaj wyjątkowo lubianym dodatkiem do hot-dogów, burgerów oraz kanapek. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kiszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Niemniej jednak nie tylko te warzywa można kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. bakłażany, marchew, a także owoce (np. oliwki).

Ocet i Solanka wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dając im chrupkość i kwaśność. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się bazą albo znaczącym dodatkiem do setek dań regionalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie rejonach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, z których korzysta się w procesie kwaszenia. W efekcie ogórek wyprodukowany podług typowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak jak ten wyprodukowany np. w USA.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy